Принцип роботи і різновидності сучасних бензовозів

Коли йде мова про автопаливозаправники, відвідувачі сайту та клієнти Техкомплект з минулих наших публікацій та особистого досвіду користувача вже знають чим бензовоз відрізняється від автопаливозаправника. Але про те, як детально влаштований сучасний бензовоз-паливозаправник, ми поговоримо в нашому блозі вперше.

топливозаправщики газ

У статті ви дізнаєтесь:

  1. Для чого використовується бензовоз?
  2. Основні конструктивні елементи паливозаправника

Для чого використовується бензовоз?

Отже, такі автомобілі, як випливає з назви, призначені для перевезення бензину. Але це дуже узагальнене визначення, оскільки такий тип спецтехніки розрахований на ширшу групу нафтопродуктів, яка не обмежується лише бензином.

Сучасні автоцистерни для перевезення нафтопродуктів використовуються для безпечного транспортування легкозаймистих та вибухонебезпечних вантажів. Тому такий паливозаправник – це не просто вантажівка з цистерною, в якій знаходяться нафтопродукти, це машина, до якої висуваються підвищені вимоги щодо пожежної безпеки, а також дотримання правил дорожнього руху.

атз jac 5 м3

Автопаливозаправники, крім транспортування, розраховані ще й на заправку та роздачу палива в автогосподарствах, великих машинних дворах та в польових умовах. Взагалі, такий вид спецтехніки значно полегшує власникам бізнесу паливну підтримку інших одиниць автопарку, оскільки є можливість оптом закупити запаси бензину, дизельного палива, гасу та не користуватися шляхом доставлення до місця виконання робіт послугами комерційних АЗС за високими роздрібними цінами.

Таким чином, сучасний автопаливозаправник – це безпечна та маневрена спецтехніка з підвищеними вимогами до пожежної безпеки, оснащена герметичною та зносостійкою цистерною, розрахованою на перевезення легкозаймистих та вибухонебезпечних нафтопродуктів, та вбудованою системою для заправки мототехніки з обов'язковим обліком використаного палива.

Автотопливозаправщик МАЗ

Різновиди спецтехніки для перевезення нафтопродуктів

Залежно від виду вантажу, що перевозиться, цистерни для нафтопродуктів бувають:

  • Власне, герої нашої статті – бензовози, призначені для транспортування групи т. зв. світлих нафтопродуктів (бензин, дизпаливо «солярка», гас). Незважаючи на те, що сучасні автоцистерни для перевезення бензину можна використовувати не лише для світлих нафтопродуктів, а й для темних, але в реальних умовах цистерни для різних видів продуктів нафтопереробки поділяють.

атз газон некст

  • Нафтовози – в основному це напівпричепи-цистерни, які агрегатуються до сідельного тягача для транспортування, тоді як автопаливозаправники монтуються на спеціальну раму до базового вантажного шасі. Нафта завантажується у верхню заливну горловину за допомогою спеціального пристрою. Нафта надходить у цистерну самозливом або за допомогою вбудованої насосної станції. На місці вивантаження нафти вона зливається через спеціальну магістраль, розташовану у задньому дні цистерни нафтовозу.
  • Також є бітумовози, мазутовози, мастиловози та газовози. Назва такої спецтехніки сама за себе пояснює, яка сировина перевозиться у цистернах цих автомобілів.

Які автопаливозаправники пропонує Завод спецтехніки Техкомплект

автотопливозаправщики прямой контакт с менеджером

Нагадуємо, що бензовоз купити в Україні з можливістю роздачі та обліку палива ви можете на Заводі Техкомплект з продажу спецтехніки: тут, на власному виробництві в Полтавській області, випускаються для продажу автоцистерни місткістю 4–20 м3, які призначені для перевезення світлих нафтопродуктів щільністю 860 кг/ м3. В даний час близько півсотні автопаливозаправників, випущених на заводі, відправлено покупцям у таких галузях, як сільське господарство, виробництво доріг, будівельний сектор.

автотопливозаправщики газ 3309

Основні технічні характеристики, які визначають вартість автозаправника, що випускається:

  • Об'єм цистерни
  • Кількість секцій. Кількість секцій у цистерні може бути від 1–2 і більше
  • Модель та країна походження базового вантажного шасі.

топливозаправщик man 4x4 

Сумісність вантажних шасі та допустимого обсягу автоцистерни

На заводі в Полтавській області проводиться монтаж на нові та давальницькі сумісні вантажні шасі з повною масою від 7 до 30 т, залежно від обсягу цистерни, що встановлюється.

Вантажний бренд
               Модель Допустимый обсяг
цистерни, м3
IVECO IVECO Daily 70С16/IVECO Eurocargo ML 180-25 4X2 BL/IVECO Trakker AD380T41 4/11/15
ГАЗ ГАЗ-3309, GAZON NEXT 5
JAC JAC N82/JAC N120 5/8
FOTON FOTON AUMARK С 5
МАЗ МАЗ-4371 «Корнет»/МАЗ-5340/МАЗ-6312 5,5/10,5/12
MAN MAN TGM 13.250 4x4 BB/MAN TGM 18.250 4X2 BL 7/11

автотопливозаправщики прямой контакт с менеджером

Для інших вантажних брендів визначення сумісності базового шасі та розрахунок допустимого обсягу цистерни виконується в індивідуальному порядку.

Бензовоз МАЗ 

Основні конструктивні елементи паливозаправника

Отже, сучасний паливозаправник складається з:

  • Цистерни, що оснащена заливними отворами для завантаження нафтопродуктів та зливними механізмами, дихальним клапаном (використовується під час заливання нафтопродуктів для забезпечення вибухобезпеки). Цистерну можна розділити на кілька частин (секцій).
  • Верхнього майданчика (так званий трап) для обслуговування цистерни, оснащеного стаціонарними сходами та підйомним поручнем.
  • Нафтопродукти можуть зливатись за допомогою насоса або самопливом у резервуари, що знаходяться нижче рівня цистерни. Крім того, обов'язковий елемент паливозаправника Техкомплект, насос ВС-80, виконує заповнення нафтопродуктів у цистерну, злив з автоцистерни повз лічильник, а також може забезпечити перекачування нафтопродуктів у зовнішній резервуар або іншу цистерну, не задіявши «свою».

Бензовозы МАЗ

  • Базового вантажного шасі, сідельного тягача чи причепа. Сідельний тягач використовується для цистерн-напівпричепів, а на причепи автоцистерни встановлюються в тому випадку, якщо формується автопоїзд, що складається з кількох цистерн на дорожньому шасі та причепі відповідно. Для бездоріжжя рекомендується використовувати вантажні повнопривідні шасі, наприклад, 7-кубометровий паливозаправник на базі шасі MAN 4x4.

  • Системи роздачі та обліку палива.

Обов'язкові конструктивні елементи:

  • Засоби протипожежного захисту: ящик для піску, вогнегасник у пластиковому пеналі. При розливі нафтопродуктів пісок знадобиться для присипання та зв'язування рідини.
  • Противідкатний захист.

Устрій цистерни

Автоцистерна може мати форму поперечного перерізу: овал, еліпс і так звану валізу. Ми вже пояснювали читачам нашого блогу, чому паливозаправники Техкомплект випускаються саме з поперечним перерізом «валіза». Клас небезпеки цистерн для нафтопродуктів – 3. Особливі вимоги щодо збереження вантажу, що перевозиться, та пожежної безпеки враховані в технічних умовах виробництва та підтверджені відповідними сертифікатами та дозвільними документами для експлуатації цієї спецтехніки в Україні.

Форма цистерны чемодан Цистерна в форме чемодан

Завантаження цистерни може виконуватися способом верхнього наливу (як у АПЗ Техкомплект) або знизу – другий спосіб вимагає встановлення додаткових спецпристроїв та парорекупераційних систем. Зверху на цистерні є робочий майданчик, обладнаний сходами, трапом та підйомним поручнем для безпечного доступу до люків горловин. Для того, щоб унеможливити пролив палива, горловини обгороджуються так званим екологічним коробом по всьому периметру.

Щоб унеможливити витік нафтопродуктів, встановлюють донні клапани. У штатному режимі клапани закриті, їх мета – захист від витоку при пошкодженні труб, що відводять.

Для забезпечення вибухобезпечної експлуатації цистерни використовують так званий дихальний клапан. Під час накачування/зливу палива відбувається випаровування, утворюються пари. Змінюється тиск з допомогою зміни зовнішніх температурних умов. Крім того, потрапляє повітря ззовні. Таким чином, горюча суміш, що закачується або зливається з цистерни, по суті «дихає», а, отже, може призвести до руйнування стінок цистерни, видавити кришку горловини або взагалі вибухнути. Завдання дихального клапана – знизити тиск нафтопродуктів на стінки цистерни та забезпечити її герметичність. Крім того, дихальний клапан зменшує забруднення екології та захищає паливо від попадання піску, пилу та інших частинок, а також перешкоджає тому, щоб верхні шари змішувалися з більш насиченими нижніми.

У цистернах застосовується екранована електропроводка, використовуються проблискові маячки, задній захисний пристрій від механічних пошкоджень, встановлюється спеціальний захист бензобака.

Бензовоз Техкомплект концепт

У кожній машині, що перевозить горючі суміші, вимушено змінюється розташування вихлопної труби. Згідно з правилами, вихлопна труба може бути розташована праворуч за кабіною шасі або спереду, але з вихлопом праворуч. Вихлопна труба повинна обов'язково оснащуватися іскрогасником. 

Система обліку та роздачі палива

У цю систему входить набір мобільної міні-АЗС: лічильник, фільтр очищення палива перед лічильником, заправний пістолет з відсікачем, перепускний клапан, що запобігає подачі палива при закритому пістолеті, вхідні та зливні рукави, пенал зливного рукава.

АТЗ система учета топлива

Система учета топлива в АТЗ Техкомплект Бензовоз АЗС

Меню

Каталог продукції

Інформація

Зворотній зв`язок

Техкомплект, а/с 19, м. Київ, 03189 info@thk.kiev.ua