Як безпечно експлуатувати самоскид?

Купити самоскид в Україні можна як готовий від вантажних торгових марок МАЗ, КАМАЗ, КрАЗ, SCANIA, VOLVO, MERCEDES, так і зібраний на Заводі спецтехніки шасі з мінімальною повною масою 7–10 т. Але тільки підходящий за моделлю і характеристиками самоскид купити – цього недостатньо, потрібно знати, як його правильно експлуатувати.

Самосвалы

самосвалы прямой контакт с менеджером

Спецтехніка Київ – Техкомплект, в якому виробництво та продаж самоскидів в Україні виконується протягом уже декількох років, рекомендує дотримуватися правил експлуатації самоскидної автотехніки, щоб забезпечити тривалий термін експлуатації машини, безпеку водія та збереження вантажів, що перевозяться.

У статті ви дізнаєтесь:

 1. Охорона праці для водія самоскида
 2. Як забезпечити безпеку під час роботи?

Охорона праці для водія самоскида

Як встановлене обов'язкове правило відвантаження самоскидів у нашій компанії супроводжується видачею інструкції з експлуатації, складеної на підставі вимог охорони праці для водія самоскидної автотехніки. 

Техкомплект Iveco

Допустимий вік для водія

Професійно керувати самоскидом можна при досягненні повноліття, тобто з 18 років. З 19 років додається можливість керувати автопоїздом із причепом.

Медичні показання до водіння

Крім вікового цензу, водій проходить медогляд і не повинен за його результатами мати протипоказання через стан здоров'я до керування вантажним автомобілем.

Щодня, на початку зміни черговий лікар повинен дати допуск на керування на підставі медогляду (робиться відмітка у дорожньому листі або в медкнижці водія). Підстава для заборони виходити працювати за станом здоров'я: підвищений чи знижений артеріальний тиск, прискорений пульс, висока температура, наявність у крові опіатів (алкоголь, наркотичні і психотропні речовини).

УСтомлений чи хворобливий стан, недосипання – основні причини ДТП вантажної автотехніки. 

Необхідні професійні навички: теорія та практика

Для водіння вантажним автомобілем в Україні потрібно мати категорію водія «С» (дозволена максимальна маса автомобіля від 7,5 т і вище). Якщо ж планується керувати автопоїздом (самоскидний або бортовий причіп, напівпричіп), то підкатегорія з індексом Е (С1Е тощо) дає право на буксирування важкого причепа (маса понад 750 кг). Для керування самоскидним кузовом водій проходить додаткову теоретичну підготовку та отримує практичні навички, включаючи інструктаж з охорони праці. Допуск до самостійної роботи водій отримує на підставі рішення кваліфікаційної комісії.

Автопоезд самосвал

Початкове навчання значить перше і єдине. Щороку мають відбуватися перевірки знань охорони праці та нові етапи навчання. Вдосконалення навичок дає можливість отримати доступ до робіт, які мають підвищену небезпеку. Якщо з якихось причин охорона праці була порушена або в роботі водія була перерва більша ніж на 30 календарних днів, водій проходить позаплановий повторний інструктаж. 

Самостійне управління самоскидом означає володіння його технічними характеристиками, принципом роботи автозасобу загалом та його окремими компонентами. Крім того, водієві потрібно орієнтуватися у таких питаннях:

 1. Особливості експлуатації та обмеження на роботу машини, що накладаються, залежно від сезону.
 2. Забезпечення безпеки під час щоденного сервісу та профілактики.
 3. Нормативні документи з охорони праці, протипожежної безпеки, включаючи основний порядок дій та використання первинних засобів під час гасіння пожежі.
 4. Надання першої медичної допомоги. 

Протипоказання до управління самоскидом

Під час роботи водій не повинен:

 1. Приступати до роботи, показавши під час атестації знання охорони праці, що не задовольняють кваліфікаційну комісію.
 2. Приступати до нестандартних робіт без проходження додаткового інструктажу з безпеки виконання.
 3. Використовувати інструменти, обладнання, пристрої, з якими він не навчений безпечно поводитися.
 4. Виходити зміну через поганий стан здоров'я.
5. Заборонено виїжджати на роботи на неперевіреній автотехніці або несправності. 

Зовнішні несприятливі фактори

Водій не повинен виконувати роботу у стані високої нервово-емоційної напруги. Така стресова ситуація може виникнути під час руху автотрасою: різке гальмування, небезпечний обгін, аварійні ситуації на нерегульованих перехрестях, під час вбудовування в загальний транспортний потік.

Спецтехника Техкомплект

Крім того, на роботу, емоційний та фізичний стан водія можуть вплинути:

 • Погано освітлені ділянки дороги
 • Фари зустрічного транспорту
 • Ожеледиця на дорозі
 • Перегрітий двигун
 • Загазоване та запилене повітря
 • Підвищена концентрація шкідливих вихлопів відпрацьованого палива
 • Несприятливий клімат усередині кабіни (занадто спекотно чи холодно, висока чи низька вологість, відсутність вентиляції чи протяги)
 • Фізичні навантаження
 • Переохолодження, незручна поза під час самостійного ремонту або технічного обслуговування (лежання під автомобілем, ремонт поза автобазою, в дорожніх умовах). 

Як забезпечити безпеку під час роботи?

Водієві автозасобу мають бути надані спецодяг та спецвзуття. Якщо має працювати з небезпечними речовинами, повинні бути надані засоби індивідуального захисту.

Обов'язкова та ретельна особиста гігієна перед їдою допоможе уникнути проблем, які можуть виникнути через токсичність хімічних компонентів палива та олій.

Завжди потрібно пам'ятати, що в автомобілі є пожежонебезпечне, легкозаймисте паливо, – приділяйте багато уваги питанням пожежної безпеки, від заборони куріння поблизу автотранспортного засобу аж до вміння володіти інструментами для пожежогасіння та надавати першу медичну допомогу

Перед початком робіт

Перед початком робіт слід перевірити справність таких вузлів вантажівки, як:

 • Підйомний механізм кузова

Купить самосвал в Украине

 • Петлі та запори на бортах кузова: не повинно бути мимовільних відкривань під час руху машини, але, при цьому, борти повинні вільно і без особливих зусиль відкриватись, коли відбувається завантаження або вивантаження вмісту.

Самосвалы качественные в Киеве Современные самосвалы

 • Гальма
 • Рульове управління
 • Освітлення
 • Звукові сигнали
 • Склоочисники
 • Стан акумулятора
 • Герметичність резервуарів з робочими рідинами (паливний та масляний баки, рідина, що охолоджує)
 • Шини (тиск усередині, стан протекторів).

Справний автомобіль має бути доукомплектований «запаскою», буксирувальним тросом, аптечкою, а також у дорозі можуть знадобитися такі інструменти, як домкрат, пускова рукоятка, переносна лампа, насос для шин, гайкові ключі різних розмірів, напірні противідкатні колодки під колеса. 

Під час роботи

Загалом, до початку та після вантажно-розвантажувальних робіт вимоги охорони праці для водія самоскида аналогічні, як і для іншого вантажного транспорту:

 1. Двигун запускається після попередньої перевірки, чи активоване гальмо стоянки, а важіль перемикання швидкості передач знаходиться на «нейтралці».
 2. Перевезення людей роблять лише у кабіні вантажівки. Не допускається транспортування пасажирів у кузові, також не можна рухатись транспорту, якщо люди знаходяться на бортах, підніжках, буферах.
 3. Рухатися машина може лише з кузовом у транспортному положенні (він має бути опущений на раму шасі).Самосвалы заказать в Киеве
 4. Що ж до руху трасами і виконання ремонтних робіт і сервісу в дорозі у разі виникнення необхідності, самоскидна спецтехніка підпорядковується правилам дорожнього руху і не повинна створювати аварійні ситуації. 

Щоб розпочати вантажно-розвантажувальні роботи, необхідно:

 1. Переконатися в тому, що, залежно від типу розвантаження (назад, ліворуч чи праворуч), з того боку, куди планується робити вивантаження, немає людей або предметів, які, по-перше, наражаються на небезпеку, а по-друге, - можуть заважати підняттю кузова.
  Поднятие кузова в самосвале
 2. Коли кузов піднятий, а після вивантаження на стінках і підлозі залишилися сліди сипучих матеріалів (вологий ґрунт, наприклад), виконувати очищення кузова можна того, перебуваючи на землі.
3. Не допускаються струшування піднятого кузова за рахунок різкого гальмування, розвантаження кузова на ходу, пересування з піднятим кузовом.
 1. Якщо вантажі укладаються в кузов вручну, без використання підйомних механізмів (лебідка, гідроборт, кран-маніпулятор), слід пам'ятати, що допустиме навантаження для чоловіків 18+ не повинно перевищувати 50 кг. Якщо потрібно піднімати вагу більше 50 кг, а також піднімати вантажі на висоту понад 3 м, то без використання підйомних механізмів такі вантажно-розвантажувальні роботи забороняється робити. Ось чому такий популярний продаж самоскидів в Техкомплект з установкою за кабіною крано-маніпуляторної установки.

  Самосвал с краном манипулятором
 2. Коли виконується завантаження кузова, потрібно, щоб вантаж не височів над бортом, а рівномірно розташовувався по всій площі.
  Самосвалы Киев
 3. Водій повинен переконатися, що вантаж надійно закріплений. Для сипучих матеріалів рекомендується використовувати тент та задній фартух на кузові, які запобігають вивітрюванню вантажу під час руху.
  Самосвалы IVECO
 4. Вантаж не повинен закривати огляди, освітлювальні прилади, поворотники, номерні знаки. Крім того, вантаж, що перевозиться, не повинен створювати шум, пилити і створювати інші незручності для навколишніх людей і середовища.
 5. Довгомірні вантажі, які за габаритами довші на 2 метри довжини кузова, перевозяться автопоїздами з причіпною спецтехнікою.
 6. Якщо планується робити вивантаження поблизу ярів, укосів, котлованів, траншей, обривів, такі місця повинні оснащуватися так званими колесовідбійними брусами. Якщо ж такі відбійні бруси не передбачені на об'єкті, що найчастіше відбувається, забороняється під'їзд до краю ями на відстань менше метра від задніх коліс.
 7. Під час завантаження забороняється перебування на елеваторі в безпосередній близькості від авто – є ризик утворення обвалів.
 8. Не допускаються ремонт та сервіс машини під час навантаження та розвантаження та перебування ближче 3 м від зони дії підйомних механізмів.
12. Якщо при піднятому порожньому кузові потрібно перевірити роботу вузлових елементів машини (наприклад, стан штоків гідроциліндрів) та зробити сервіс чи ремонт, то кузов попередньо зміцнюється спеціальними упорами, які не дадуть кузову опуститися.
 1. Не допускається виконання ремонту та сервісу під завантаженим кузовом, навіть за наявності встановлених упорів.  

Аварійні ситуації

Як було сказано вище, у дорозі водій у перші хвилини аварії – одночасно пожежник та лікар швидкої допомоги. Не забудьте про справного вогнегасника та вміння ним користуватися, а також тримайте аптечку в наповненому стані та вмійте надати першу допомогу. 

Згідно з правилами охорони праці при аварійній ситуації водій повинен:

 1. Надати перші дії щодо пожежогасіння, потім викликати пожежну службу. Якщо загоряння техніки сталося на автостоянці або на території підприємства, необхідно викликати пожежну службу і, якщо немає загрози життю та здоров'ю, виконати евакуацію автотехніки.
 2. Якщо є постраждалі, то насамперед надається необхідна допомога, а потім викликається лікар або хворий доставляється до лікаря. Потім про те, що сталося, потрібно повідомити свого безпосереднього керівника. 

Заказать самосвалы

Завершуємо роботу

Закінчення робіт виконується аналогічно до того, як закінчують працювати з іншими видами легкової та вантажної автотехніки, що використовується у виробничих цілях:

 1. Техніка впорядковується, встановлюється на місце зберігання, вимикається запалювання, встановлюється гальмо стоянки, важіль перемикання передач ставиться на «нейтралку», двері кабіни закриваються на ключ.
 2. У разі виникнення питань щодо техстану машини потрібно повідомити безпосереднього керівника.
 3. Як тільки робота закінчилася, спецодяг, взуття та засоби індивідуального захисту знімаються та зберігаються у спеціально відведеному для цього місці.
 4. Потім потрібно виконати основні вимоги особистої гігієни: вимити руки з милом та теплою водою, якщо є необхідність та можливість – прийняти душ.
Меню

Каталог продукції

Інформація

Зворотній зв`язок

ТОВ Техкомплект, а/с 19, м. Київ, 03189 info@thk.kiev.ua